Vodstvo FMR zatrjuje, da predsednik nadzornega sveta družne Stojan Petrič ni lastnik podjetij v Luksemburgu in na Britanskih deviških otokih

Objavljeno: |

Družba FMR je pripravila novinarsko konferenco, s katero naj bi enkrat za vselej končali z objavljanjem neresnic in manipulacij glede poslovanja družbe FMR in predsednika nadzornega sveta družbe Stojana Petriča, v povezavi s podjetji iz Luksemburga. Medijski zapisi, objavljeni v zadnjih letih, so namigovali, da naj bi Stojan Petrič in sodelavci poslovali preko množice podjetij v davčnih oazah, registriranih na eksotičnih lokacijah. Kljub večkratnim pojasnjevanjem, da to ne drži, in objavljenim popravkom v medijih oz. prikazom nasprotnih dejstev s strani družbe FMR, se te navedbe še vedno vsakih nekaj mesecev pojavljajo v medijih. Govorniki na konferenci – predsednik uprave družbe FMR Andrej Kren, Jurij Kleindienst, član nadzornega sveta in nekdanji predsednik uprave družbe FMR, ter Francis Hoogewerf, lastnik družbe Hoogewerf&Cie iz Luksemburga – so pojasnili, kako je prišlo do nakupa družbe Archimede Invest Holding iz Luksemburga in kdo je lastnik Ardavon Holdings Limited in Avondale Nominees Limited.

Družbo Archimed Invest Holding sta ustanovili družbi Ardavon Holdings Limited in Avondale Nominess Limited z Britanskih deviških otokov, v lasti Francisa Hoogewerfa, ta pa je družbo leta 2005 prodal FMR. Po besedah Jurija Kleindiensta, člana nadzornega sveta družbe in takratnega predsednika uprave družbe, so se v FMR za nakup luksemburškega podjetja odločili zaradi ugodnejših davčnih pogojev v primerjavi s Slovenijo, in to na podlagi oglasa v enem izmed tujih poslovnih časopisov. »Ob koncu leta 2009 smo podjetje zaradi neugodnih razmer na finančnih trgih likvidirali.«

Predsednik uprave FMR Andrej Kren je poudaril, da Stojan Petrič s tujimi družbami, ki so jih v preteklih letih izpostavljali nekateri slovenski mediji, ni imel nobene lastniške povezave. »Edina povezava z družbo Archimede Invest Holding iz Luksemburga je bila ta, da je bil kot predsednik nadzornega sveta FMR seznanjen z namero takratne uprave, da ustanovi oziroma kupi družbo v Luksemburgu, prek katere bo FMR trgoval z vrednostnimi papirji v tujini.«

Navedbe predstavnikov družbe FMR je potrdil tudi Francis Hoogewerf. »Z družbo FMR sem sodeloval med letoma 2005 in 2010. V tem času in niti do danes nisem spoznal gospoda Stojana Petriča. Zagotavljam, da ni z ničemer povezan z mojimi družbami v Luksemburgu in na Deviških otokih.«

Povabljenim novinarjem je vodstvo FMR pokazalo dokumente, ki kažejo na aktivno vlogo Hidrie Fin pri neuspelih poskusih iskanja povezav med Petričem in domnevnimi spornimi posli. Prvi dokument je poročilo preiskovalcev za londonsko pisarno Baker & McKenzie, ki jo je Hidria Fin leta 2011 dvakrat najela za preiskovanje povezav koncerna Kolektor in Stojana Petriča. Kot je povedal Andrej Kren, naj bi se v okviru preiskave v Sloveniji oglasili nekdanji berlinski agenti Stasija (bivša vzhodnonemška obveščevalna služba), toda povezav z davčnimi oazami niso našli. Povezav z davčnimi oazami ni mogel potrditi niti zasebni detektiv Harold H. Hauck, katerega ugotovitve ne temeljijo na dokazih in dokumentih, temveč jih je povzel po spominu na podlagi ustnih sporočil tretjih oseb. Njegovi izsledki so drug dokument, ki ga je novinarjem predstavilo vodstvo družbe FMR.

Arhiv novic